WZORZEC RASY FCI-121

Wygląd zewnętrzny: pies średniej wielkości, błyskotliwy, żywy, o inteligentnym wyrazie, silnie zbudowany, ale nie ciężki, dobrze umięśniony.

Osobowość: pewny siebie, łagodny

Głowa: wydłużona i odpowiednio uformowana. Czaszka płaska o umiarkowanej szerokości; przełom łagodny, w żadnym wypadku nie jest mocno zaznaczony, grzbiet nosa prosty. Trufla nosowa odpowiedniej wielkości, o nozdrzach dobrze uformowanych. Kufa długa i mocna, zdolna do noszenia zająca lub bażanta.

Oczy średniej wielkości, koloru ciemnobrązowego lub orzechowego, o bardzo inteligentnym wyrazie (oczy okrągłe, wytrzeszczone są dużą wadą). Nie mogą być ustawione skośnie.

Uszy: małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy.

Szczęki: mocne, z doskonałym, regularnym i całkowicie nożycowym zgryzem, tj. zęby górne ściśle zachodzą na dolne i są umieszczone prostopadle do szczęk.

Szyja: głowa jest dobrze osadzona na szyi, która jest odpowiednio długa, bez podgardla. Szyja jest harmonijnie związana ze skośnie ustawionymi łopatkami, te zaś łagodnie przechodzą w grzbiet, co umożliwia psu swobodny ruch.

Klatka piersiowa: dobrze wysklepiona i dość szeroka, dobrze zaznaczona w okolicy mostka, nie hamująca ruchu kończyn.

Kończyny przednie: proste i mocne.

Tułów: żebra przednie są dość płaskie, krzywizna ich zmienia się stopniowo, silniej wysklepione są po środku, mniej w części tylnej klatki piersiowej. Lędźwie krótkie i mocne. Lędźwie długie i źle związane są poważną wadą.

Kończyny tylne: muskularne, kątowanie umiarkowane. Kończyny widziane pod dowolnym kątem są pionowe. Postawa krowia jest wadą.

Łapa: zaokrąglona i silna, palce dobrze przylegają do siebie i są dobrze wysklepione. Poduszki grube i mocne.

Ogon: krótki (nie kopiowany), prosty, dobrze osadzony. Noszony wesoło, ale nie powyżej linii grzbietu.

Ruch: swobodny, bez wysiłku. Kończyny poruszają się w płaszczyznach równoległych do osi tułowia, niezależnie czy oglądamy je od przodu czy od tyłu.

Szata: włos jest gęsty, w dotyku cienki do średniego, dobraj jakości, tak gładki jak to możliwe. Kończyny i ogon pokryte dłuższą, frędzlowatą sierścią. Bogata szata w wieku dojrzałym podkreśla elegancję psa.

Umaszczenie: tylko czarne lub brązowe (wątrobiane).

Wzrost: preferowanym wzrostem jest 58-61 cm dla psa i 56-59 cm dla suki.

Waga: preferowana waga dla psa w dobrej kondycji to 27-36 kg, a dla suki 25-32 kg.

Wady: wszystkie odchylenia od tego, do określono w standardzie powinny być uważane za błędy, których znaczenie jest proporcjonalne do stopnia odchylenia od wzorca.

UWAGA: samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, które znajdują się w worku mosznowym.