FLAT COATED RETRIEVER
Flat coated retriever (FCR) jest pojętnym, uważnym i aktywnym psem pracującym, który nie tylko podczas polowania może zaprezentować swoje znakomite cechy. Pierwotnie został wyhodowany jako specjalista do aportowania, co także dzisiaj jest jego pasją. Można go wykorzystywać w najróżniejszym terenie. Jego niewrażliwość na warunki atmosferyczne, szybkość i pojętność czynią z niego bardzo wartościowego psa użytkowego oraz idealnego towarzysza człowieka.
W rodzinie ceni się jego łagodny, wesoły, a jednocześnie silny charakter i przywiązanie. W stosunku do dzieci wykazuje wielką cierpliwość i przyjacielskość. Dla doświadczonego przewodnika jest łatwy do ułożenia dzięki szybkiemu pojmowaniu i niezmordowanej chęci do pracy. Jest to aktywny retriever, który potrzebuje odpowiedniego zajęcia. Żywotny i pełen temperamentu, z inteligentnym wyrazem oczu. We wspólnym życiu ze „swoim człowiekiem” stara się (tak jak pozostałe retrievery) przypodobać. Jego wielką namiętnością jest woda; nie ominie żadnej kałuży. Flat jest czujny, ale niezbyt szczekliwy. Wyrazem jego przyjaźni do człowieka są często gwałtowne powitania lub przynajmniej lizanie rąk. Gdy jest mocno związany ze swoim Panem, chodzi za nim jak cień.
FCR to pies średniej wielkości (56 do 61 cm), z dość mocną kością i odpowiednią elegancją. Waży 25 do 35 kg. Nie powinien sprawiać wrażenia ani ociężałego, ani przesadnie szczupłego. Sierść średniej długości, przeważnie gładko przylegająca, z piórem na ogonie. Kolor flata jest przeważnie czarny, rzadziej brązowy. Długa, płaska głowa ma tylko lekki stop na wysokości oczu – średniej wielkości ciemnobrązowe do orzechowych. Szeroka i głęboka klatka piersiowa. Kończyny tylne mają być muskularne, dobrze kątowane. Ogon prosty, wesoło noszony i prawie zawsze machający. Gęsta jedwabista sierść ma bardzo dobry podszerstek i właściwie nie potrzebuje zbyt dużo pielęgnacji, choć lekkie włoski podszerstka znajduje się dwa razy do roku wszędzie.
FCR należy do ras łatwych w prowadzeniu, jednakże ciągła chęć do zabawy stanowi często przeszkodę w nauce i koncentracji. Potrzebuje konsekwentnego wychowania, wymagającego często sporo czasu (więcej niż inne retrievery) oraz wyczucia. Jest wrażliwy i nie lubi twardej musztry. Najwięcej przyjemności w pracy sprawi mu pełen fantazji i cierpliwości nauczyciel. Systematycznie, najlepiej jakby przy okazji zabawy rozwijamy w tej rasie nieoczekiwane zdolności. Dlatego życie posiadacza i nauczyciela FCR nigdy nie jest nudne.
Beata Radomska „Labrador i inne retrievery”